Takım Olma

TAKIM OLMA

Birbirimizle göz göze gelmemek için başımız önde yürüdüğümüz bu günlerde , hedeflerimiz kalıplaşmaya başlıyor. İşe gideyim, iş bitsin eve gideyim, trafiğe takılmasam bari, akşama ne pişirsem, evi nerden alsak, arabayı hangi model alsak, bir tane daha ev alıp kiraya versem ilerde iyi olacak… Durun bir dakika, bir soluklanın! Etrafınıza bakın. Siz bu hayatın neresindesiniz? Hatta kendi hayatınızın neresindesiniz? Neden bu kadar kendi kabuğunuzdasınız?


Dr. Guy Winch “Duygusal sağlık en az fiziksel sağlık kadar önemlidir ve yalnızlık her ikisine de zarar veren bir unsurdur” diye belirtiyor ve bunun dünya üzerinde ‘büyümekte olan bir salgın’ olduğunu ekliyor. Fiziksel sağlığımızı kaybettiğimizde çaresini genellikle konu hakkındaki uzman doktorlardan bekleriz ama duygusal sağlığımızla alakalı tek doktor kendimizizdir


İş hayatında öyle günler oluyordur ki bilgisayar başındaki yoğunluğunuzdan dolayı iş arkadaşlarınızla tek kelime bile edemeden eve dönüyorsunuzdur ve daha kötüsü bunun sizin için pek de bir önemi olduğunu düşünmüyorsunuzdur. Peki ertesi gün işe gitmek için kalktığınızda içinizdeki hevessizliğin sebebinin tam da bu olduğunu söylesek?


İlköğretim okullarında teneffüslerin uzatılmasıyla ilgili haberleri görmüş olmalısınız. Araştırmacılar oyunun sadece çocuğun fiziksel enerjisini harcamak için değil aynı zamanda kendini ifade edebileceği, iletişim kurabileceği, kendisini keşfedebileceği bir aktivite olarak tanımlıyor ve farkında bile olmadan oyunla öğreneceği bilgilerin derste öğreneceklerinden daha kalıcı olduğunu belirtiyor.


Peki çocuklar neden biz yetişkinlerden daha mutlu? Neden sokakta herhangi bir diğer çocukla oyuna katılmakta zorlanmıyor? Ya da biz neden zorlanıyoruz diyalog kurmakta? “İçimdeki çocuk sustu. Ya büyüyorum yada ölüyorum” diyor Kumdan Kale’de.


Bahsettiğimiz kalıplaşan hedefler şöyle bir kenarda dursun, bizim BİR HEDEFimiz var. Bizim hedefimiz içinizdeki çocuğa dokunarak zorlanmakta olduğunuz diyalogları kurmak, buzlarınızı kırmak, içsel yalnızlığınızdan kurtarmak, duygusal sağlığınıza kavuşturmak, gözlerinizi saatten almak, sizi gülümsetmek, başınızı kaldırmak, hedeflerinizi keyifli, iş yerinizi çekici kılmak, mutlu uyanmanızı sağlamak ve her şeyden önemlisi sizi oyuna katmak…


Uzun ve verimli bir teneffüse çıkmanızın tam zamanı